SVEIKINAME, VILNIAU!

2023 01 25


Vilniui jau gerokai daugiau nei 700 m., bet šiemet ir būtent šiandien žymime Vilniaus miesto gimtadienį, nes 1323 metais sausio 25-ąją Lietuvos didysis kunigaikštis Gediminas parašė laišką skirtą Vakarų miestų valdovams ir gyventojams, kuriame pranešė pasiruošęs priimti krikščionių tikėjimą. Šiame laiške Gediminas pirmą kartą paminėjo Vilniaus miesto vardą.
Archeologai, tyrinėję Verkių apylinkes, spėja, kad pirmasis Vilnius buvo daug arčiau Verkių – aplink dabartines Turniškes, ir tik vėliau persikėlė toliau į patogesnes gintis kalvas. Tai neprieštarautų ir nuomonei, kurią perša Gedimino sapno padavimas, kad čia, Verkiuose, galėjo gyventi vyriausiasis žynys Lizdeika. Yra žinoma, kad Pilaitė, Verkiai, Nauja Vilnia ir Nemėžis sudarė artimiausią Vilniaus gynybinį žiedą. Verkiai tam ypač tiko, nes tiek Gedimino, tiek ir Verkių kalnas yra tame pačiame aukštyje nuo jūros lygio. Gynybinės sistemos per dieną neišdygsta, tad visai tikėtina, kad gerokai anksčiau, dar iki Vilniui tapus sostine, čia būta įtvirtinto piliakalnio. Galėjo būti ir piliakalnio šventyklos – juk žynį ir jo žmones reikėjo apsaugoti, aptarnauti.
Tad siunčiame, Vilniau, sveikinimą iš istorinių tavo apylinkių ir linkime dar daugiau jaunystės metų! Pasileisk plaukus!