EKSKURSIJOS

Ekskursija po lankytojų centrą

Kviečiame apsilankyti interaktyviame lankytojų centre, kur ekskursijos metu sužinosite, kas ir kodėl saugoma Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose, kuo unikalus yra Vilniaus miestas ir kaip mes esame su tuo susiję. Ekskursijos metu pažinsite Verkių dvaro sodybos istoriją, dvaro pastatus, sužinosite apie saugomas gyvūnų, augalų ir kitas šiuose parkuose gyvenančias rūšis. Na, o jūsų žinias užtvirtinsime ieškodami paslėpto Liudviko lobio!

Trukmė – 1 val. 

Ekskursija po Verkių dvaro sodybos teritoriją

Ekskursijos metu kviesime pažinti Verkių dvaro sodybos ansamblį ir pasivaikščioti dvaro takeliais. Čia prisiliesite prie istorinės Verkių regioninio parko saugomos vertybės, sužinosite apie Verkių dvaro pavadinimo kilmę, sėkmes ir nuopuolius bei bandysite išnarplioti galvosūkį, ko trūksta šiai dienai esančiam dvaro ansambliui.

Trukmė – 1 val.  

Ekskursija Vilnios slėnyje

Pasivaikščiosime po centrinę Pavilnių regioninio parko dalį, aplankydami gamtos ir kultūros paveldo objektus. Šioje ekskursijoje/žygyje turėsite galimybę pažinti Vilnios slėnyje išsidėsčiusius Pūčkorių palivarką, buvusią Pūčkorių patrankų liejyklą, Belmonto vandens malūną. Sužinosite kaip susiformavo didžiausia Lietuvoje atodanga ir kokias paslaptis slepia Vilnelės srovė.

Trukmė – 1 val.  

EDUKACIJOS LANKYTOJŲ CENTRE

Kraštovaizdžio išskirtinumai Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose

Edukacijos metu išsiaiškinsime, kas yra reljefas, kada ir kaip susiformavo lietuviškas kraštovaizdis, kuo jis išskirtinis Pavilnių ir Verkių regioninių parkų teritorijose. Sužinosime, kodėl Žalieji Ežerai yra žalios spalvos, kuo ypatinga sraunioji Vilnelė, kur yra aukščiausia atodanga Lietuvoje ir kur teka Kaukysos upelis. Kūrybinės užduoties tikslas – naudojantis kinetiniu smėliu savo rankomis suformuoti Pūčkorių atodangos reljefą ir Žaliųjų ežerų dubaklonius. Palyginus abiejų parkų reljefus, įvertinsime Pavilnių ir Verkių regioninių parkų kraštovaizdžio išskirtinumą.

Trukmė apie 1-2 val.  

Pažink senuosius Verkių dvaro sodybos medžius

Edukacijos metu susipažinsime su Verkių dvaro sodyboje augančių medžių rūšimis. Sužinosime, kokio amžiaus gali būti medžiai senoliai, kuo medžiai svarbūs ir kodėl juos reikia saugoti bei ką kiekvienas medis reiškia lietuvių mitologijoje, tautosakoje, etnografijoje. Kūrybinė užduotis skirta geriau susipažinti su medžių lapais, žiedais, sėklavaisiais, žievės raštais. O kiekvienas medis juk yra labai skirtingas! Pasinaudojant jau paruoštais eskizais galėsite užbaigti užduotį lankytojų centre arba namuose.

Trukmė apie 1-2 val. 

Drugelio, gėlės ir skruzdėlės draugystė

Edukacijos metu sužinosime, kur ir kokiu metu Pavilnių ir Verkių regioninių parkų teritorijose galima pamatyti ir melsvąjį gencijoną, ir šalia jo skraidantį gencijoninį melsvį, kurį net dešimt mėnesių globoja skruzdėlės. Taip pat išsiaiškinsime, kaip vadinasi mokslas, tiriantis skruzdžių gyvenimą, o tikras skruzdėles galėsime pamatyti lankytojų centre esančiame formikariume. Kūrybinės užduoties metu nupiešime gencijoninio melsvio gyvenimo ciklą: nuo drugelio kiaušinėlių ant augalo lapo, jo vikšro išgyvenimo skruzdėlyne iki virtimo suaugusiu drugeliu. Kantriausi pabaigoje iš popieriaus išlankstys drugelį, panašų į gencijoninį melsvį.

Trukmė apie 1-2 val. 

EDUKACIJOS GAMTOJE

Medžiai senoliai ir Verkės upelio gamtinė aplinka

Edukacija gamtoje padės geriau pažinti saugomas teritorijas ir jų gamtines vertybes. Išsiaiškinsime, kuo ypatingi medžiai senoliai, kodėl svarbu išsaugoti niūraspalvį auksavabalį, kaip atpažinti miško medžius rudenį ir žiemą. Po senomis liepomis išgirsta Verkių legenda primins, kas prieš daugelį metų nutiko čia augusioje šventoje ąžuolų giraitėje. Einant palei Verkės upelį stebėsime jo gamtinę aplinką: vandens sraunumą, prie drėgmės ir tėkmės prisitaikiusius augalus, kerpėmis apaugusius nuvirtusius medžius, apsamanojusius akmenis, netoliese gyvenančius paukščius.

Trukmė apie 1-2 val.  

Miško medžiai ir skruzdėlyno gamtinė aplinka

Edukacija skirta susipažinti su Verkių regioninio parko gamtinėmis vertybėmis. Sužinosime, kas sudaro žaliąją miško paklotę, kodėl ją reikia saugoti ir kas slepiasi po samanų patalais. Taip pat išsiaiškinsime, kaip miškas ruošiasi žiemai, kaip atpažinti miško medžius rudenį ir žiemą, kada medžiai subręsta bei kuo svarbūs medžiai virtuoliai. Bevaikštant po mišką pamatysime ne vieną aptvertą ir saugomą skruzdėlyną. Tad edukacijos metu prisiminsime, kaip vadinasi mokslas apie skruzdėles, sužinosime apie jų bendruomeniškumą, ryšį su kitais gyvūnais, architektūrinius gebėjimus, informacijos perdavimo būdus, maitinimosi ypatumus prisitaikant prie esamos gamtinės aplinkos.

Trukmė apie 1-2 val. 

KULTŪROS PASAS

Verkių dvaro sodybos istorija – legendiniai Verkiai

Kultūrinės edukacijos tikslas – sudominti kultūros paveldu atskleidžiant Verkių dvaro sodybos istoriją, jos vertybes ir ugdyti kultūrinį-istorinį sąmoningumą. Edukacijos metu bus pasakojama apie Verkių dvaro sodybos istoriją, prisimenamos garsųjį parką kūrusios asmenybės, apžiūrimi išlikę istoriniai kultūriniai pastatai. Į mitologinio kunigaikščio Šventaragio laikus nukels legenda apie krivį Lizdeiką.
Kultūrinė edukacija padės ugdyti moksleivių kritinio mąstymo, kultūrinę (kultūrinio sąmoningumo, kultūrinės raiškos), kūrybiškumo ir pažinimo kompetencijas.
Parengtos kūrybinės užduotys, susijusios su istorinėmis asmenybėmis, gyvenusiomis Verkiuose arba trumpam apsilankiusiomis vizitų metu. Šios asmenybės siejamos su Verkių klestėjimo ir nuosmukio laikotarpiais.
Kultūrinėje edukacijoje susipynę kultūros objektai, apie kuriuos pateikiama įdomi informacija. Dalyviai išklausys interaktyvaus gido pasakojimą ir tiesiogiai pamatys šiuos objektus, atliks edukacines užduotis, susijusias su įdomiais faktais apie Verkių dvaro istoriją.

Trukmė – 1,5 val.

Edukaciją galima užsakyti per kultūrinės edukacijos sistemą https://www.kulturospasas.lt/kulturines-edukacijos/4252