Pasaulinė knygų diena minima Verkių ir Pavilnių Regioninių Parkų Direkcijoje

2022 04 23


Minint pasaulinę knygų dieną Verkių ir Pavilnių regioninių parkų direkcija nori jus pasveikinti su išminties kupina diena. Iš knygų semiamės žinių ir naujų idėjų, todėl pamiršti jų nevalia. Verkių ir Pavilnių regioninių parkų lankytojų centre galite sutikti ne tik mūsų direkcijos darbuotojus, bet ir susipažinti su istorija, kultūra, gamtine įvairove. Norėdami perduoti žinias ne tik žodžiu, darbuotojų išmintis ir sukauptos žinios sugula į knygas, kuriose įdėta daug rūpesčio. Kviečiame susipažinti, kur ir kaip galite sužinoti daugiau apie Verkių regioninio parko, dvaro ir apylinkių paslaptis.
Pirmiausia, norime pristatyti mūsų parkų direkcijos naujausią leidinį, skirtą ir mažiems ir dideliems – spalvinimo knygą! Šios knygelės turinys yra sukurtas iš 20-ies saugomų šio parko vertybių, tokių kaip Plačialapės klumpaitės ar Europinio plačiausio eskizais. Vaikai spalvinimo metu ne tik lavins kūrybiškumą, bet ir susipažins su vertingomis rūšimis, kultūriniu paveldu, kuris kartu prisidės prie ugdymo tikslų.
Kai atvykstate į Verkių regioninio parko paviljoną, pasivaikščioti ir nusikelti į praeitį galite su dvaro pastatais, ir jų sienų pasakojama istorija. Kadangi ne viski Verkių parko pastatai yra išlikę, didelę dalį istorijos saugo Romo Pakalnio knyga „Verkiai. Praeitis, dabartis, svajonės“. Čia sužinosite, kodėl Verkiai gavo būtent tokį pavadinimą, kaip keitėsi dvaro teritorija ir valdininkai, kokios paslaptys slepiasi žemėlapiuose ir jei nedrąsiai pasvajotume, ką ir kodėl galėtume atstatyti parke.
Jei esate istorijos mylėtojai ir norite įsigilinti į senuosius Verkius Vitgenšteinų valdymo laikotarpiu, tuomet „Senieji Verkių dvaro žemėlapiai“ yra knyga skirta jums. Atkurti išsaugoti žemėlapiai leis klaidžioti Verkių pakraštėliais, ir leis daugiau suprasti, kaip ir kada keitėsi Verkiai.
„Vilniaus Verkių Kalvarijos“ yra VPRPD leidinys, kuriame pasakojama apie Senąsias ir pirmąsias Kalvarijas Europoje, priežastis, kodėl susikūrė Kalvarijos. Pateikiamoje vaizdinėje medžiagoje galite sužinoti kaip sovietmečiu buvo nugriautos, o vėliau atstatytos koplyčios. Tai tradicijų kupina Verkių Regioninio parko vieta, šiai dienai vis dar įtakinga tikintiesiems, čia vyksta krikščioniškos šventės.
Rūta Baškytė knygoje „Pūčkoriai. Vilnios perlas“ kalba apie Pavilnių regioninio parko žymiausią ir labiausiai lankomą parko objektą. Unikalus ir Lietuvai neįprastas atodangos susiformavimas traukia kiekvieno akį. Vilnios upės ir laiko suformuota aplinka per šimtmečius keitėsi, ir tai, ką turime šiandien, dar praeitame šimtmetyje atrodė visai kitaip. Istoriniai vaizdai, priminimai apie Belmonto malūną, Puškarnią bei popieriaus fabriką tik sukelia smalsumą vertinti istoriją ir tai, kas išlikę šiandien.
Verkių ir Pavilnių regioninių parkų direkcija yra išleidusi knygą apie Markučius. Knygoje pasakojama apie gamtinę svarbą parkui. Ribiškės, esančios Markučiuose, turi neįprastą reljefą, kuris saugo Baltiškus papročius bei įspūdingą gamtinę įvairovę. Taip pat knygoje galite sužinoti apie Paplaujos istoriją ir kaip stipriai skiriasi šiandieninis Paplaujos kraštovaizdis. Pažvelgus į dar tolimesnę ateitį, galite sužinoti apie Markučių paskirtį LDK laikais ir kaip dėl kraštovaizdžio tai buvo didikų vertinama vieta.
„Abipus Neries“ knygoje Nijolė Balčiūnienė atkreipia dėmesį į abiejų – Verkių ir Pavilnių regioninių parkų unikalumą ir kraštovaizdį. Vaizdingos nuotraukos su biologine įvairove, saugotinomis vietomis ir istorijos prieskoniu siekia supažindinti, kokie artimi, tačiau daugeliu aspektų labai skirtingi yra šie regioniniai parkai.
Kadangi Verkiai mena labai gilią istoriją, lankytojų centre galite rasti knygą, kurioje atsiminimais dalinasi buvusio Verkių kaimo gyventojai. „Verkių kaimo senbuviai“ knygoje užfiksuoti pasakojimai, dabartinio parko augimas ir pokyčiai, bei žodžiais sunkiai perteikiamos emocijos. 
Lietuviai ar užsienio svečiai gali drąsiai apsilankyti lankytojų centre ir mes su malonumu pasidalinsime lankstinukais apie Verkių ir Pavilnių parką su žemėlapiais anglų kalba!
Maloniai laukiame svečių ir Verkių ar Pavilnių regioninių parkų gyventojų apsilankant naujai įrengtame lankytojų centre, įsigyti knygų bei sužinoti ką nors naujo, juk „Saulės ir knygos vienoda paskirtis – šviesti ir šildyti“!