Naujienos

Naujienos

Nepainiokime Sosnovskio barščio su vietinėmis rūšimis!

2018-06-28

Pastaruoju metu Vilniaus mieste ir Pavilnių ir Verkių regioniniuose parkuose reikšmingas dėmesys teikiamas Lietuvoje invazinio augalo Sosnovskio barščio (lot. Heracleum sosnowskyi) naikinimui. Atskirose teritorijose taikomos įvairios priemonės: jaunų individų kasimas, šienavimas, žiedynų pjovimas ir apdorojimas herbicidais.
Pastebėjome, kad vilniečiai itin domisi ir daug žino apie šių invazinių augalų žalą žmogui bei mus supančiai aplinkai ir savarankiškai imasi juos naikinti. Visgi, neretai gyventojai, neturi pakankamų botaninių žinių ir painioja invazinį pavojingą žmogui augalą Sosnovskio barštį su kitais mūsų kraštui būdingais, svarbiais vaistiniais augalais. Vienas iš jų, labai panašus į Sosnovskio barštį - Vaistinė šventagaršvė (lot. Angelica archangelica).
Vaistinė šventagaršvė - globojamas augalas, turtingas įvairių junginių (organinių rūgščių, eterinių aliejų, rauginių medžiagų). Vartojamas kaip vaistinis (gerklės ir vidurių ligoms), prieskoninis ir maistinis augalas. Šaknys ir lapkočiai naudojami saldumynų kulinarijoje ir likerių (Benediktino, Šartrezo tipo) gamyboje, įeina į „Trejų devynerių“ trauktinės sudėtį. Maistui naudojami lapai ir ūgliai.
Lankydamiesi teritorijose, bendraudami su gyventojais direkcijos specialistai pastebėjo, kad dėl blogai nustatytos augalo rūšies, vaistinė šventagaršvė yra intensyviai naikinama - nuskinami žiedynai, augalai nušienaujami ar net naikinami herbicidais. Naikinami ne tik vietiniai vertingi augalai, kai kuriais atvejais nepagrįstai sunaikinamos ištisos bendrijos. Negana to, vaistinė šventagaršvė auga drėgnose vietose – pakrančių krūmynuose, krantuose, nendrynuose, ir naudojant herbicidus, dalis jų patenka į vandens telkinius.
Kad išvengti tokių klaidų, visų pirma būtina įsitikinti, jog naikinama rūšis ištiesų yra Sosnovskio barštis. Kaip atskirti?
Sosnovskio barštis (1-3 paveikslėliai) Vaistinė Šventagaršvė (2-4 paveikslėliai)
Lapai neturi lapkočio Lapai su lapkočiu
Lapų viršūnės ovalios Lapų viršūnės nusmailėjusios
Stiebas žalios spalvos Stiebas rausvos – rausvai rudos spalvos
Žiedyno skėtis plokščias Žiedyno skėtis rutuliškas
Auga pakelėse, pakrūmėse Auga pakrančių krūmynuose, krantuose, nendrynuose
Augalai dažnai sudaro gausius sąžalynus Dažniausiai aptinkami pavieniai ar  kelių augalų grupės nesudarančios gausių sąžalynų.

Prašome, prieš savarankiškai pradedant taikyti vienokias ar kitokias priemones, įsitikinti jog naikinami augalai yra TIKRAI invaziniai. Jei turite abejonių, būtinai pasitarkite su Pavilnių ir Verkių regioninių parkų direkcijos specialistais.

Invazinė rūšis Sosnovskio barštis (1 - lapai; 3 - sąžalynai ir žiedynai) ir vietinė rūšis Vaistinė šventagaršvė (2 - lapai; 4 - žiedynai)