Naujienos

Naujienos

Iš po žiemos miego stiebiasi šilagėlės!

2020-03-30

Jau bunda ir galveles iš po žiemos miego stiebia švelniosios šilagėlės! Lietuvoje yra aptinkamos dvi rūšys: pievinė šilagėlė (lot. Pulsatilla pratensis) ir vėjalandė šilagėlė (lot. Pulsatilla patens). Tai daugiamečiai, žoliniai, nuodingi augalai, žydintys balandžio-gegužės mėn. (pievinė šilagėlė žydi ir iki birželio mėn.), galintys užaugti iki 50 cm aukščio. Lietuvoje tiek pievinė tiek vėjalandė šilagėlės paplitusios ten, kur daugiausiai vyrauja smėlio dirvožemiai ir pušynai. Auga sausuose šlaituose, miškuose, pamiškėse, pievose, gausiausiai Pietų ir Pietryčių Lietuvoje.

Vėjalandė šilagėlė yra griežtai saugoma Lietuvos ir Europos mastu, įrašyta į Lietuvos Raudonąją knygą (priskirta 2(V) – pažeidžiamų rūšių grupei). Tačiau prie šių trapaus grožio augalų išnykimo smarkiai prisideda žmogus. Puošnus žiedai traukia akį ir neretai yra pasisavinami gamtoje besilankančių žmonių. Tačiau atminkite - augalai yra nuodingi, o už jų skynimą, kasimą ar kitokį šių augalų ar jų buveinių žalojimą gresia administracinė atsakomybė!

Kai kur Lietuvoje soduose ir sodybų gėlynuose yra auginama paprastoji šilagėlė (lot. Pulsatilla vulgaris) kaip dekoratyvinis augalas, tačiau dėl šiltėjančio klimato šią rūšį ko gero galėsime išvysti ir natūraliai augančią gamtoje.

Tad pavasariui įsibegėjant grožėkimės ir saugokime šiuos švelnius ir puošnius augalus kartu!