Naujienos

Naujienos

Archeologiniai tyrinėjimai Verkių regioniniame parke

2018-09-04

Vasarai bėgant į pabaigą Verkių regioniniame parke netoli gyventojų pamėgto dviračių tako, einančio kairiąja Žaliųjų Ežerų gatvės puse, prasidėjo archeologiniai tyrimai. Prie vieno iš ežerėlių, nedidelėje aukštumėlėje, pietvakariniame krante, daugiau nei 70 metų žmonės matydavo šešis kapų kauburėlius. Vietiniai gyventojai juos papuošdavo raudonos ir baltos spalvos plastmasinėmis gėlėmis bei žvakutėmis, tuo lyg primindami, jog čia galbūt palaidoti lenkų tautybės žmonės.
Lenkijos tautos atminties institutas vykdo programą, kurios tikslas surasti ir kapinėse perlaidoti Armijos Krajovos karius bei lenkų kilmės civilius kovotojus, žuvusius Antrojo pasaulinio karo metu ar jam pasibaigus, kovojant su nacių ar su NKVD padaliniais. Lenkų archeologai susidomėjo šiais palaidojimais. Buvo paruoštas tyrimų projektas, patvirtintas Mokslinėje archeologijos komisijoje, o Kultūros paveldo departamentas išdavė leidimą atlikti archeologinius tyrimus. Drauge su Lenkijos tautos atminties instituto archeologais darbavosi ir lietuvių archeologė hum. m. dr. Ilona Vaškevičiūtė.
Tyrimų metu rasti 15-os žmonių griaučiai. Mirusieji į duobes sumesti be viršutinių drabužių, be asmeninių daiktų ar kitokių atpažinimo ženklų: vienas – kniūbsčias, kitas – aukštyn atmestomis rankomis, grupinėse duobėse kūnai guli ir ant nugaros, ir ant šono, ir kniūbsti. Pirminės apžiūros metu nenustatyta, jog mirusieji buvo sušaudyti – nerasta nei kulkų padarytų žymių kaulinėje medžiagoje, nei pačių kulkų. Prie vieno mirusiojo išlikęs rankos lūžimo metu naudotas įtvaras.
Kas tie žmonės ir kokia jų mirties priežastis? Belieka laukti tyrimų rezultatų.
Mirusiųjų palaikai bus pagarbiai perlaidoti jiems paskirtoje vietoje. 
 
Dėkojame archeologei hum. m. dr. Ilonai Vaškevičiūtei už išsamią informaciją. Drauge lauksime archeologų tyrimų rezultatų.